Forum - HAJLO.COMmunity [ forum dyskusyjne, kasa za posty, forum młodzieżowe, forum wielotematyczne ]


Nabór do ekipy forum!!! Więcej informacji: Napisz PW

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości10 najdziwniejszych obsesji
(02-08-2010 11:59) #1

10 najdziwniejszych obsesji

Mogą pojawiać się na każdym kroku i dotyczyć wszystkiego - obsesje. Osoba nękana przez nie zdaje sobie sprawę z ich absurdalności, ale nie potrafi ich wyeliminować. Zaburzenie charakteryzuje się tym, że wbrew woli danej osoby obsesja w sposób natrętny powraca, zaprząta myśli i często zmusza do działania.

Prezentujemy 10 obsesji, które skutecznie potrafią uprzykrzyć życie.


10. Oniomania

Bardzo popularna obsesja kupowania. I teraz zła wiadomość dla wszystkich zakupoholików - jest to choroba nazywana też kompulsywnym kupowaniem albo uzależnieniem od kupowania. Ofiary tego zaburzenia czerpią satysfakcję z kupowania. Sam proces nabywania kolejnych produktów zaczyna stanowić dla opętanych tą manią sens życia.

9. Pteridomania

Jest to silna potrzeba zbierania kwiatów paproci oraz przedmiotów, np. domowego użytku, na których pojawia się motyw paprotek. Pteridomania "wybuchła" w epoce wiktoriańskiej. Mania na punkcie kwiatów paproci opętała ludzi z różnych grup społecznych, zarówno zwykłych rolników, jak i przedstawicieli arystokracji. Motywy kwiatów paproci pojawiały się podczas wielu uroczystości, np. chrzcin czy pogrzebów.

8. Ablutomania

Często spotykany objaw zaburzenia obsesyjno-kompusyjnego. Oznacza ciągłą, powracającą potrzebę mycia dłoni. W skrajnych przypadkach, osoby cierpiące na ablutomanię tak często i dokładnie szorują ręce, że zaczynają się na nich pojawiać siniaki oraz rany.

7. Clinomania

Pragnienie nie ruszania się z łóżka przez cały dzień. Czasami uczucie to jest tak silne, że osoby cierpiące na clinomanię spędzają w łóżku całe dnie. Objawy clinomanii nasilają się w deszczowe bądź chłodne dni.

6. Verbomania

Na to zaburzenie cierpi wiele osób. Charakterystycznym objawem występującym przy verbomanii jest ciągłe mówienie. I nie ma tu znaczenia, co się mówi, bo najważniejszy jest potok słów. Mówieniu takich osób często towarzyszy dynamiczna gestykulacja i silne emocje.

Verbomania może przypominać stan towarzyszący upojeniu alkoholowemu. Osoba będąca pod wpływem alkoholu także zaczyna mówić bez opamiętania żywo gestykulując. Sens słów schodzi wówczas na drugi plan, a najważniejszy jest sam proces mówienia.

5. Trichotillomania

Obsesja polegająca na tym, że cierpiąca na nią osoba nie potrafi powstrzymać się od wyrywania włosów. Towarzyszy ono często stanom napięcia, a po ich usunięciu ogarnięta manią osoba wykazuje zadowolenie z wykonanego działania. U osób z trichotillomanią na skórze głowy widać miejsca pozbawione włosów, a także przerzedzone rzęsy i brwi.

4. Arytmomania

Potrzeba ciągłego liczenia i wykonywania działań matematycznych. Czasami natręctwo to połączone jest z działaniem, w trakcie którego "opętany obsesją" musi dotknąć jakiegoś przedmiotu określoną ilość razy, aby nie zrealizowała się jakaś czarna wizja

3. Gamomania

Często skutkuje poligamią. W rzeczywistości jest obsesyjną potrzebą oświadczania się różnym osobom i wstępowania z nimi w związek małżeński. Często zdarza się, że osoba owładnięta tą manią składa propozycje małżeństwa wielu osobom w tym samym czasie.

2. Rhinotillexomania

To nic innego jak wciąż powracająca potrzeba dłubania w nosie. Robią to niemal wszyscy, choć wiele osób się do tego nie przyznaje. Zdarza się jednak, że dłubanie w nosie ma charakter obsesyjny, a osoba ogarnięta tą przypadłością nie potrafi sobie w żaden sposób odmówić "przyjemności". Nie należy wówczas wytykać takiej osoby palcem, bo może ona cierpieć na rhinotillexomanię, czyli zaburzenie zachowania i emocji rozpoczynające się w wieku młodzieńczym.

1. Demonomania

Nazywana też bywa demonopatią. U ludzi, którzy cierpią na demonomanię występuje przekonanie, że zostali oni opętani przez moce piekielne albo inne siły zła. Co ciekawe, uczuciu bycia prześladowanym przez szatana, często towarzyszy zachowanie charakterystyczne dla osób, które naprawdę zostały opętane.

[źródło http://niewiarygodne.pl/gid,11332913,img...ecie.html]


(02-08-2010 13:06) #2

RE: 10 najdziwniejszych obsesji

Jestem człowiekiem bez obsesji, żadna do mnie nie pasuje Hahaha


(05-06-2011 14:36) #3

RE: 10 najdziwniejszych obsesji

Jak przeczytałem to wszystko stwierdzam że mam czasami Clinomania,czasami nei wychodzę z łóżka przez kilka dni.

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Linki

Copyrights

Tłumaczenie: Polski Support MyBB Silnik MyBB Styl: Darek