Forum - HAJLO.COMmunity [ forum dyskusyjne, kasa za posty, forum młodzieżowe, forum wielotematyczne ]


Nabór do ekipy forum!!! Więcej informacji: Napisz PW

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościDlaczego seks jest przyjemny?
(26-08-2010 09:45) #1

Dlaczego seks jest przyjemny?

Przez pierwsze kilkanaście lat życia seks nie ma dla nas praktycznie żadnego znaczenia. Dzieci nie rozumieją żartów z podtekstem wypowiadanych przez osoby dorosłe. Nie wiedzą o co chodzi, kiedy starsi nagle wybuchają śmiechem lub płoną ze wstydu widząc określony kształt lub słysząc czyjeś przejęzyczenie. W pewnym momencie życia sytuacja ta ulega jednak gwałtownej zmianie. Świat na jakiś czas zaczyna kręcić się wokół jednego.

Z biologicznego punktu widzenia popęd seksualny służy przedłużaniu gatunku. W zasadzie wszystkie inne funkcje naszego organizmu są mu podporządkowane. Chociaż rozwój kultury i ewolucja emocji sprawił, że nasz gatunek jak żaden inny potrafi malować pożądanie pędzlami wybitnych malarzy, opisywać słowami poetów i zamykać w partyturach kompozytorów to na poziomie instynktów niespecjalnie różnimy się od zwierząt.

Istnieje kilka koncepcji, które starają się tłumaczyć sens odczuwania przyjemności podczas aktu seksualnego. Co ciekawe, antropolodzy i ewolucjoniści nie mają specjalnych trudności z ustaleniem przyczyn istnienia orgazmu mężczyzn. W najprostszym ujęciu jest on po prostu nagrodą za wysiłek fizyczny. W zależności od wieku, doświadczenia i wrażliwości, po pewnym czasie aktu seksualnego mężczyzna zaczyna doznawać gwałtownych, rytmicznych skurczów zwieracza odbytu, prostaty i mięśni penisa. Plemniki przepływają nasieniowodami z jąder przez gruczoł krokowy i pęcherzyki nasienne tworząc nasienie. Prostata produkuje płyn, który stanowi większą część ejakulatu. Skurcze zwieracza i prostaty wypychają nagromadzone nasienie na zewnątrz penisa. Cały proces trwa średnio trzy sekundy. Nieliczni szczęśliwcy cieszą się nim ponad trzykrotnie dłużej. Silne doznania stanowią zachętę do kolejnych zbliżeń.

Tyle jeśli chodzi o mężczyzn, przynajmniej w dość (przyznajemy) fizjologicznym opisie, który nie oddaje zmysłowości i piękna aktu seksualnego dwojga bliskich sobie ludzi. Wydaje się, że to właśnie ten zmysłowy komponent jest kluczowy dla zrozumienia biologicznego sensu kobiecego orgazmu.

Naukowcy zajmujący się badaniem kobiecego orgazmu jednogłośnie przyznają, że kobietom znacznie trudniej jest go osiągnąć. Nie jest to jednak niedopatrzenie ze strony natury, ale najprawdopodobniej celowy zabieg ewolucji. Według wiodących teorii relatywna trudność z osiągnięciem orgazmu paradoksalnie sprzyja tworzeniu się stałych związków. Ponieważ zaspokojenie kobiety wymaga cierpliwości, wytrwałości, inwencji i sporej dozy wyobraźni, panie chętniej wchodzą w związki z partnerami, którzy posiadają te cechy i w związku z tym mogą zapewnić im rozkosz.

Typowy orgazm u kobiety trwa znacznie dłużej niż męski. Poprzedza go obrzmienie łechtaczki i zwilżenie wejścia do pochwy. Niektóre panie doświadczają zwiększonego ukrwienia skóry, co przejawia się jej zaczerwienieniem. Kiedy orgazm zbliża się, łechtaczka chowa się pod napletek (tak, kobiety też go mają), a mniejsze wargi sromowe nabierają ciemniejszego zabarwienia. Tuż przed momentem kulminacyjnym ścianki pochwy kurczą się i zwężają. Jednocześnie znajdujące się w sutkach miofibroblasty kurczą się powodując ich stwardnienie. Macica również zaczyna rytmicznie się kurczyć. Kobieta osiąga pełen orgazm kiedy jej macica, pochwa, odbyt i mięśnie miednicy ulegają jednoczesnym skurczom.

Skurcze te poza dostarczaniem przyjemnych doznań pełnią też dodatkowe funkcje. Przede wszystkim tworzą zasysającą siłę, która ułatwia nasieniu przepływ i zwiększa szanse na zapłodnienie. Ponadto kurczące się ścianki pochwy dostarczają niezapomnianych wrażeń mężczyźnie co umacnia związek i zniechęca go do szukania innych partnerek, które niekoniecznie zapewnią mu podobne przeżycia.

Niektórzy, kontrowersyjni badacze tematu są również zdania, że kobieta, która przeżyje orgazm jest chwilowo wyczerpana, co zniechęca ją do podejmowania gwałtownych ruchów, które mogłyby spowodować wypłynięcie nasienia zmniejszając tym samym szansę na zapłodnienie. Feministki nie zgadzają się jednak na taki postawienie sprawy twierdząc, że stawia to kobiety w roli podrzędnej w stosunku do mężczyzny.

Orgazm to nie tylko kurczące się mięśnie i nerwy przekazujące do mózgu sygnały, które umożliwiają odczuwanie rozkoszy. Podczas udanego seksu zachwianiu ulega gospodarka hormonalna organizmu. Za sprawą hormonu zwanego oksytocyną w ciałach i umysłach kochanków zachodzą zmiany.

Oksytocyna zwana hormonem miłości odpowiada bowiem za pojawiające się uczucie czułości, przywiązania i chęci spędzania razem czasu. Co ciekawe w połączeniu z estrogenami, czyli kobiecymi hormonami płciowymi działa znacznie silniej niż w towarzystwie testosteronu. To właśnie dlatego zaspokojone kobiety odczuwają chęć przytulania i rozmowy. Koktajl testosteronowo-oksytocynowy działa jednak usypiająco, co tłumaczy skłonność panów do zasypiania tuż po. Zdaje się, że ten nasenny efekt ma służyć szybszej regeneracji sił, by jak najszybciej nawiązać kolejne zbliżenie.

Badania mózgu za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego ujawniły, że podczas orgazmu ośrodki odpowiedzialne za odczuwanie lęku, niepokoju i kontroli zachowania znacznie zmniejszają swoją aktywność. Sugeruje to, że aby łatwiej osiągnąć orgazm należy wyzbyć się negatywnych emocji tak, aby już od samego początku umysł znajdował się „bliżej” błogostanu. W samym momencie kulminacyjnym, przynajmniej bazując na wynikach badań’, mózg nie odczuwa żadnych emocji.

Orgazm ma więc bardzo wiele aspektów, nad którymi nie zastanawiamy się w trakcie, po a często i przed aktem seksualnym. Jedno jest jednak pewne. Aby odczuwać go w pełnej okazałości ludzie muszą sobie ufać i uwolnić się od negatywnych emocji.

[źródło http://odkrywcy.pl/kat,111394,page,3,tit...omosc.html ]

I co powiecie na temat artykułu? Zgadzacie się z podanymi w nim tezami? Zapraszam do dyskusji.

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Linki

Copyrights

Tłumaczenie: Polski Support MyBB Silnik MyBB Styl: Darek