Forum - HAJLO.COMmunity [ forum dyskusyjne, kasa za posty, forum młodzieżowe, forum wielotematyczne ]


Nabór do ekipy forum!!! Więcej informacji: Napisz PW

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości



Informatyka - czy jest dobrze nauczana w szkołach?
(21-02-2012 18:24) #1

Informatyka - czy jest dobrze nauczana w szkołach?

Czy Waszym zdaniem nauczanie w szkole programowania i tworzenia stron w HTML jest naprawdę potrzebne? Czy wiadomości zdobyte na takich lekcjach naprawdę przydadzą się w przyszłości każdemu? Czy będąc ministrem edukacji zmienilibyście podstawę programową z informatyki? Jeśli tak, to w jaki sposób? Jaki materiał dodalibyście, a jaki usunęli? Zapraszam do dyskusji.


(21-02-2012 22:50) #2

RE: Informatyka - czy jest dobrze nauczana w szkołach?

Moim zdaniem nauczenie informatyki w szkołach jest często bez pomysłu, najczęściej się koncentruje na nauce Worda, Excela i Power Pointa. A najczęściej nauczyciele informatyki to są nauczyciele innych specjalizacji, którym kazano nauczać infę. Co bym zmieniła? Dałabym więcej godzin na programowanie w jakimś bardziej użytecznym języku np C++.


(21-02-2012 23:24) #3

RE: Informatyka - czy jest dobrze nauczana w szkołach?

(21-02-2012 22:50)Niebieska napisał(a):  Co bym zmieniła? Dałabym więcej godzin na programowanie w jakimś bardziej użytecznym języku np C++.

A według mnie poważnych języków programowania nie powinno się uczyć w szkołach (a przynajmniej w gimnazjach). Jak ktoś wiąże z tym zawód czy też jest to jego pasja to będzie się tego uczył na własną rękę.

(21-02-2012 22:50)Niebieska napisał(a):  A najczęściej nauczyciele informatyki to są nauczyciele innych specjalizacji, którym kazano nauczać infę.

To prawda i właśnie to mnie najbardziej boli. Że informatyki nauczają ludzie, którzy nie mają stosownych kompetencji. U mnie informatyki uczy nauczyciel, który studiował wychowanie techniczne. Ale gdy np. uczyłby jej nauczyciel języka rosyjskiego?

(21-02-2012 22:50)Niebieska napisał(a):  Moim zdaniem nauczenie informatyki w szkołach jest często bez pomysłu, najczęściej się koncentruje na nauce Worda, Excela i Power Pointa.

To są właśnie podstawowe umiejętności które najczęściej przydają się w życiu "zwykłych użyszkodników". Moim zdaniem powinno się przeznaczać więcej lekcji na programy typu Word, Excel, PowerPoint, Access etc. kosztem na przykład HTML. To, co obejmuje nauczanie HTML w szkołach to ŻENADA. I znowu: jak ktoś wiąże z tym zawód, to nauczy się tego w kilka godzin.


(21-02-2012 23:32) #4

RE: Informatyka - czy jest dobrze nauczana w szkołach?

Lekcja informatyki w gimnazjum: "To jest guzik do włączania komputera, przerysujcie go do zeszytu". Ale co się dziwić... W sumie to był windows 95, programy pakietu office miały kilka funkcji. Chociaz z tego co pamiętam uczyliśmy się worksa, a nie offica. Akurat jak jest teraz w gimnazjum nie wiem. Ale pamietajac poziom technikum informatycznego: gdzie nie ktorzy nauczyciele nie wiedzieli czego wogole ucza, a klasy w php dla nauczyciela ktory uczyl tej specjalizacji to byla abstrakcja. To nie sadze aby ten poziom się poprawił.


Life is brutal, full of zasadzkas and sometimes kopas w dupas.

(22-02-2012 13:06) #5

RE: Informatyka - czy jest dobrze nauczana w szkołach?

Za moich czasów to w szkołach lekcje informatyki zaczynały się od poznawania DOS'a i programów pracujących na nim. Dopiero później pokazał się Windows w wersji 3.11 i Windows 98 [po angielsku i nie w wersji SE]. Na dobrą sprawę większość użytecznych funkcji Windows nauczyłam się w szkole średniej gdzie nauczycielka [biologiczka] starała się nas "zinformatyzować". No i poznałam HTML Jezyk1 Ale w teraźniejszych czasach lekcje infy są jak dla mnie mocno "'do tyłu".


(22-02-2012 16:56) #6

RE: Informatyka - czy jest dobrze nauczana w szkołach?

W podstawówce informatykę mieliśmy jedynie w piątej klasie. W pierwszym półroczu piątej klasy pracowaliśmy na Macintoshach, gdzie poznawaliśmy MediaBlender, NeoOffice (to taki macowski OpenOffice), Keynote. Na luźniejszych lekcjach bawiliśmy się Photo Booth. W drugim półroczu siedzieliśmy na Windowsach XP, materiał jest wiadomy: Word, Excel, PowerPoint, Access, Paint. W gimnazjum Windows Vista i Word, Excel, PowerPoint, Access, HTML a teraz Pascal (wszystkie trzy lata).


(22-02-2012 22:29) #7

RE: Informatyka - czy jest dobrze nauczana w szkołach?

(22-02-2012 16:56)winek napisał(a):  W podstawówce informatykę mieliśmy jedynie w piątej klasie. W pierwszym półroczu piątej klasy pracowaliśmy na Macintoshach, gdzie poznawaliśmy MediaBlender, NeoOffice (to taki macowski OpenOffice), Keynote. Na luźniejszych lekcjach bawiliśmy się Photo Booth. W drugim półroczu siedzieliśmy na Windowsach XP, materiał jest wiadomy: Word, Excel, PowerPoint, Access, Paint. W gimnazjum Windows Vista i Word, Excel, PowerPoint, Access, HTML a teraz Pascal (wszystkie trzy lata).

Mogę powiedzieć że wygląda to bardzo dobrze. Ale podejrzewam że w większości gimnazjów nadal nie jest tak kolorowo. Chociaż z ciekawości wybiorę się kiedyś do kumpla który uczy i zobaczę jak to teraz jest.


Life is brutal, full of zasadzkas and sometimes kopas w dupas.

(28-12-2012 17:22) #8

RE: Informatyka - czy jest dobrze nauczana w szkołach?

W niewielu szkołach jest dobrze nauczana. A wszystko zależy od nauczycieli.





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Linki

Copyrights

Tłumaczenie: Polski Support MyBB Silnik MyBB Styl: Darek