Forum - HAJLO.COMmunity [ forum dyskusyjne, kasa za posty, forum młodzieżowe, forum wielotematyczne ]


Nabór do ekipy forum!!! Więcej informacji: Napisz PW

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości



Instalacja serwera Apache2 + PHP5 + MySQL
(26-06-2009 20:09) #1

Instalacja serwera Apache2 + PHP5 + MySQL

Jest to mój tutorial sprzed kilku miesięcy i zapomniałem juz o nim, ale myślę, że przyda się naszym "łepmasterom" Wesoly

Zauważyłem, że wielu początkujących webmasterów ma problem z zainstalowaniem serwera na własnym komputerze, aby mieć możliwość testowania skryptów przed wrzuceniem ich na serwer. Temat poświęcony jest problemowi instalacji serwera Apache z działającym PHP5 oraz bazą danych MySQL. Na początek należy zaopatrzyć się w najnowszą wersję Apache, PHP oraz MySQL. Oto skąd można je ściągnąć :

Ważna uwaga: Nie testowałem tego pod Windows Vista, ponieważ zwyczajnie go nie mam zainstalowanego, a instalować nie zamierzam, więc mogą być pod tym systemem problemy. Jednakże z tego co wiem, dobrym wyjściem jest pozbycie się UAC (User Acount Control), ponieważ może przeszkadzać przy instalacji usług.

- Apache (W chwili pisania poradnika, najnowsza wersja to 2.2.11) - Wejdź na stronę i znajdź wpis z najnowszą datą z tytułem podobnym do Apache HTTP Server 2.2.11 is the best available version, następnie pobierz Apache z ostatniego odnośnika o nazwie Win32 Binary including OpenSSL 0.9.8i (MSI Installer)

- PHP (W chwili pisania poradnika najnowsza wersja to 5.2.8) - Wejdź na oficjalną stronę PHP i znajdź pierwszy wpis w kategorii Windows Binaries o nazwie PHP 5.2.8 zip package,a potem klikniij na niego. Wyświetli się lista serwerów, z których można PHP pobrać. Najlepiej wybrać jeden z polskich : pl.php.net lub pl2.php.net.

Ważna uwaga: Na niektórych hostingach można znaleźć przestarzałą wersję PHP o numerku 4. Nie należy z niej korzystać, ponieważ jest już przestarzała. Niedawno ukazały się pierwsze wersje rozwojowe PHP6, lecz również nie należy z niego korzystać, ponieważ mogą być problemy ze stabilnością.

- MySQL (W chwili pisania poradnika najnowsza wersja to 5.1.3) - Wejdź na oficjalną stronę MySQL i następnie w nawigacji wybierz Downloads. Należy wybrać MySQL Community Server (no chyba, że ktoś chce sobie kupić Enterprise Wow). Następnie z kategorii Windows Download kliknij na Download przy Windows Essentials (x86). W chwili obecnej nie należy korzystać z wersji 6, ponieważ jest niestabilna.


Gdy już masz wszystko zapisane możesz brać się za instalację serwera :

1. Jako, że do Apache ściągnąłeś instalator, to instalacja jest prosta (Dalej, dalej Oczko ), w pewnym z kroków, trzeba będzie podać pewne dane takie jak host i email. Oto co trzeba w nie wpisać :
Host: localhost
email: localhost@localhost

2. Następnie po instalacji Apache, należy rozpakować PHP (ponieważ ściągnąłeś archiwum ZIP) do katalogu C:/PHP.

3. Dodaj w pliku konfiguracji Apache (prawdopodobna lokalizacja: C:/Program Files/Apache Software Foundation/Apache2.2/conf, plik: httpd.conf) na samym końcu te dwie linijki :

Kod PHP:
LoadModule php5_module "C:/PHP/php5apache2_2.dll"
AddType application/x-httpd-php .php 

4. Wejdź do katalogu C:/PHP i zmień nazwę pliku php.ini-recommended (lub bardzo podobnie) na php.ini, a następnie skopiuj (nie przenoś !) do katalogu C:/Windows.

5. Zrestartuj Apache i utwórz w katalogu C:/Program FilesApache Software FoundationApache2.2htdocs nowy plik txt,a następnie zmień jego nazwę na test.php. Po tym otwórz go ulubionym edytorem (może być nawet notatnik) i wpisz następujący kod :

Kod PHP:
<?php
phpinfo
();
?>


6. Otwórz swoją przeglądarkę i wpisz w niej : http://localhost/test.php. Jeśli wyświetli się tabela, to wszystko jest Ok Oczko

7. Teraz już tylko instalacja MySQL dzieli Cię od pełni szczęścia Zęby Do MySQL również ściągnąłeś instalator (plik MSI), więc również instalacja nie jest zbyt trudna. Co do typu instalacji, wybierz Complete. Po instalacji należy zahaczyć (jeżeli już nie jest) opcję Configure the MySQL Server now. Wybieramy tam opcję Standard Configuration. Po kliknięciu dalej, należy zostawić wszystko tak jak jest domyślnie i znów kliknąć dalej. Tutaj musisz zaznaczyć opcję Modify Security Settings i wpisać hasło dla roota (taki Super użytkownik). Po kliknięciu dalej, zamiast dalej pojawi się Execute (lub wykonaj). Kliknij na to i poczekaj chwilę aż MySQL się skonfiguruje. Po wszystkim kliknij na Finish (lub zakończ).

8. Wejdź do katalogu C:/PHP i otwórz plik php.ini. Znajdź w nim następujący tekst: extension_dir =. Jeśli ta linijka wygląda inaczej niż: extension_dir = "C:/PHP/ext", to skopiuj to i podmień.

Następnie znajdź linijki z następującą zawartością :
  • ;extension=php_gd2.dll
  • ;extension=php_mbstring.dll
  • ;extension=php_mcrypt.dll
  • ;extension=php_mhash.dll
  • ;extension=php_mysql.dll
  • ;extension=php_mysqli.dll
  • ;extension=php_openssl.dll
  • ;extension=php_pdo.dll
  • ;extension=php_pdo_mysql.dll

Usuń średnik z początku każdej z nich. Następnie znów skopiuj plik php.ini do C:/Windows. Teraz zmień zawartość pliku test.php na następującą :

Kod PHP:
<?php

mysql_connect
("localhost""root""123") or die ("Nie udało się nawiązać połączenia z bazą danych !");

?>

Jeśli nic się nie wyświetli to oznacza, że działa Wesoly

OPCJONALNIE :
9. Można zainstalować bardzo przydatne narzędzia dla MySQL. Krótko omówię tu ich działanie :
  • MySQL Administrator - Możemy tu podpatrzyć informacje o naszym serwerze MySQL, zarządzać bazami danych, użytkownikami oraz całym serwerem MySQL.
  • MySQL Query Browser - Mnie się bardzo często przydaje Oczko Można tutaj tworzyć nowe bazy danych, tabele, wstawiać rekordy do tabeli oraz zwyczajnie ćwiczyć SQL.
  • MySQL Migration Toolkit - Nie wgłębiałem się zbytnio, ponieważ nigdy nie był mi potrzebny, ale mówiąc krótko pozwala na przeniesienie bazy danych do MySQL z innego systemu zarządzania bazą danych.
  • MySQL System Tray Monitor - Po uruchomieniu pojawia się ikonka na pasku zadań. Ma za zadanie szybki dostęp do kilku opcji. Nic zbytnio ważnego.

Jeśli ktoś chce można je pobrać stąd.

Instalacja PhpMyAdmin oraz bazy PostgreSQL w drodze, postaram się dodać również coś o SSL, zadaniach CRON'a i mod_rewrite Oczko


[Obrazek: 4453_18_05_09_8_33_01.png]

Filmy, gry, programy i wszystko co wgrywam jest tylko w celu stworzenia kopii zapasowej. Jeżeli nie posiadasz jakiegoś filmu, czy gry, lub innych w wersji oryginalnej nie wolno Ci pobierać tego pliku !

(17-08-2009 21:37) #2

RE: Instalacja serwera Apache2 + PHP5 + MySQL

Właśnie czegoś takiego szukałem. Wielkie dzięki za pomoc i dokładne namiary.Mam nadzieję, że to co zostało zapowiedziane na końcu, wkrótce również sie pojawi. Pozdrawiam


(19-08-2009 17:46) #3

RE: Instalacja serwera Apache2 + PHP5 + MySQL

Super bardzo mi sie przydalo dzieki


(03-09-2009 19:15) #4

RE: Instalacja serwera Apache2 + PHP5 + MySQL

świetny opis, jeden z lepszych w internecie


(07-09-2009 16:18) #5

RE: Instalacja serwera Apache2 + PHP5 + MySQL

Kapitalny opis. Wielkie dzięki za pomoc.


(28-09-2009 11:21) #6

RE: Instalacja serwera Apache2 + PHP5 + MySQL

Bardzo dobry przewodnik. Polecam serdecznie.


(27-02-2010 16:59) #7

RE: Instalacja serwera Apache2 + PHP5 + MySQL

świetny kurs





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Linki

Copyrights

Tłumaczenie: Polski Support MyBB Silnik MyBB Styl: Darek