Forum - HAJLO.COMmunity [ forum dyskusyjne, kasa za posty, forum młodzieżowe, forum wielotematyczne ]


Nabór do ekipy forum!!! Więcej informacji: Napisz PW

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościJak dbać o dyskietki?
(30-08-2010 11:12) #1

Jak dbać o dyskietki?

1. Nigdy nie pozostawiaj dyskietek w stacji dysków, jako ze dane mogą wycieknąć z dyskietki powodując korozje mechanizmów stacji dysków. Dyskietki należy przechowywać zwinięte w pojemnikach na ołówki.

2. Dyskietki powinny być czyszczone i woskowane raz na tydzień. Mikroskopijne opiłki metalu (które mogły nagromadzić sie na powierzchni dyskietki) można osunąć przesuwając silny magnes tuz nad powierzchnia dyskietki. Opiłki wbite w powierzchnie można osunąć proszkiem do czyszczenia i mydłem. Przy woskowaniu dyskietek należy dbać, aby ich powierzchnia była gładka. Pozwoli to na szybsze obracanie sie dyskietki (mniejsze opory powietrza) i tym samym szybszy dostęp do danych.

3. Nie zaginaj dyskietek, chyba, ze nie mieszczą sie do stacji dysków. ``Duze'' dyskietki mozna zgiac i uzywac w ``malych'' stacjach.

4. Nigdy nie wkładaj dyskietek ``do góry nogami'' do stacji. Dane mogą spaść z powierzchni dyskietki i zablokować precyzyjne mechanizmy stacji dysków.

5. Nie można wykonać back-up'u dyskietki przy pomocy maszyny kserograficznej. Jesli potrzebujesz back-up'u (kopia bezpieczeństwa) swoich danych po prostu wloz dwie dyskietki do stacji. Ilekroć będziesz nagrywać swój dokument, zapisze sie on na obu dyskietkach.

6. Nie nalezy wkladac badz wyjmowac dyskietek ze stacji kiedy mruga na niej czerwone swiatelko. Moglo by to spowodowac rozmazanie tekstu, w skrajnych przypadkach czyniac go nieczytelnym. Czasami czerwona lampka mruga pomimo, ze stacja nie pracuje. Jest to tak zwany stan ``zawieszenia'' lub prosciej ``zawieszenie''. Jesli twoj system sie zawiesi, bedziesz zapewne musial wrzucic kilka monet zanim odzyskasz dostep do niego.

7. Jesli twoja dyskietka jest pelna danych, a potrzebujesz wiecej miejsca, to wyjmij ja ze stacji dyskow i energicznie wstrzasaj przez okolo dwie minuty. Ubije to dane (kompresja danych) pozwalajac na zapisanie wiekszej ich ilosci. Nie zapomnij o zaklejeniu tasma klejaca wszystkich otworow w dyskietce, aby dane nie wypadly nimi w trakcie kompresji.

8. Predkosc dostepu do danych mozna wydatnie zwiekszyc wycinajac wiecej otworow w koszulce dyskietki. Umozliwi to stacji dostep do dysku w wiekszej liczbie miejsc jednoczesnie.

9. Dyskietek mozna uzywac jako podstawek pod szklanki z piwem (lub innymi napojami) o ile zostaly poprawnie nawoskowane. Pamietaj, aby potem wytrzec dyskietke do sucha.

10. Nigdy nie uzywaj nozyczek i kleju do recznej edycji tekstu na dyskietkach. Dane na dyskietkach sa zbyt male, aby mozna je bylo zobaczyc golym okiem, i tak postepujac mozesz niechcacy wklejic kawalek calkiem innego dokumentu w sam srodek twojego tekstu. W takich przypadkach mozna uzywac zyletek i tasmy klejacej, o ile jestes wyposazony w mikroskop elektronowy.

11. Okresowo nalezy spryskiwac dyskietki srodkiem owadobojczym, aby zapobiec rozmnazaniu sie wirusow.

12. Jesli skladasz dyskietki do szafy i nie beda one uzywane przez dluzszy czas - nie zapomnij o przesypaniu ich naftalina.

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Linki

Copyrights

Tłumaczenie: Polski Support MyBB Silnik MyBB Styl: Darek