Forum - HAJLO.COMmunity [ forum dyskusyjne, kasa za posty, forum młodzieżowe, forum wielotematyczne ]


Nabór do ekipy forum!!! Więcej informacji: Napisz PW

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości



Jak zmniejszyć użycie mocy CPU dla pojedynczych aplikacji?
(19-08-2010 12:21) #1

Jak zmniejszyć użycie mocy CPU dla pojedynczych aplikacji?

Zdarzyło Ci się kiedyś, że jakiś proces zajmował 100% czasu procesora i nie mogłeś spokojnie pracować? Mi nie raz. Dziś możesz temu zapobiec korzystając z darmowej i małej aplikacji nazwanej BES - Battle Encoder Shirase.

Zanim jednak napiszę poradnik krok-po-kroku, chciałbym wspomnieć o jeden rzeczy. W nowych laptopach z procesorami C2D występuje pewien bardzo irytujący “problem“. Ludzie skarżą się, że procesor wytwarza wysoki i nieznośny pisk podczas “idlowania” czyli bezczynności. Dzieje się to wtedy, kiedy procesor przechodzi w stan obniżonego poboru mocy. Sam jestem ofiarą tego problemu. Przejrzałem trochę stron traktujących o tzw. “CPU whine” i znalazłem sposób na ominięcie tego pisku. Pobrałem program RightMark CPU Clock Utility i w jego menu ustawiłem opcję: Run HLT command whe OS is idle co sprawia, że program będzie uruchamiał dwa procesy (dwa rdzenie = dwa procesy) z najniższym priorytetem, ale będą one używały 100% mocy procesora. Nie ma to jakiegoś negatywnego wpływu na pracę Windowsa, ale jednak temperatura lekko podskoczyła. Więc skorzystałem z BES'a i ustawiłem, aby procesy korzystały tylko z 30%. Nie słyszę „CPU whine” a i laptop się nie grzeje tak jak wcześniej.
Po tym długim wstępie, przejdźmy zatem do poradnika.
1. Pobieramy aplikację z tego linku:

Kod:
http://mion.faireal.net/bes_1.3.8.zip

A następnie rozpakowujemy archiwum gdziekolwiek chcemy. Instalacja na szczęście nie jest wymagana.
2. Uruchamiamy program.
3. Klikamy przycisk Target.
4. Wybieramy proces z listy i klikamy Limit this.

5. Potwierdzamy, że chcemy zmniejszyć moc obliczeniową danego programu klikając YES.

6. Program przejdzie automatycznie do okna głównego. Tam klikamy Control.

7. Teraz ustawiamy suwak na takiej wartości jaka nas satysfakcjonuje (Ja zmniejszyłem aktywność procesów o 70%) i klikamy Close.
Proste prawda? Jedynym minusem BES’a jest to, że nie możemy ustawić więcej niż 3 aplikacji do kontroli, nie możemy ustawić automatycznego uruchamiania się programu podczas startu systemu i automatycznego “limitowania” aplikacji.





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Linki

Copyrights

Tłumaczenie: Polski Support MyBB Silnik MyBB Styl: Darek