Forum - HAJLO.COMmunity [ forum dyskusyjne, kasa za posty, forum młodzieżowe, forum wielotematyczne ]


Nabór do ekipy forum!!! Więcej informacji: Napisz PW

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości"Przeszczepiają" ludzką świadomość do miniaturowych lalek
(31-05-2011 11:42) #1

"Przeszczepiają" ludzką świadomość do miniaturowych lalek

Cytat:Są na tym świecie rzeczy, o których się filozofom nie śniło. Bo kto by przypuszczał, że człowiek w krótkiej chwili może osiągnąć rozmiar lalki Barbie czy olbrzyma. To nie żart. Dzięki ekspertom z Instytutu Karolinska, wolontariusze, w ciągu kilku sekund, "przeistaczali się" w liliputy albo "stawali się" wielkoludami. Takie niezwykłe doznania były możliwe dzięki doświadczeniu, podczas którego mózg ochotników został "perfidnie" oszukany.
Złudzenia optyczne nie są niczym nowym, a w dobie Internetu ich popularność znacząco wzrosła. Szwedzcy naukowcy poszli jednak w tej dziedzinie o krok dalej i w taki sposób zmanipulowali ludzki mózg, że uczestników eksperymentu doprowadzili niemal na skraj obłędu.
W ramach niezwykłego doświadczenia, specjaliści wręczali grupie chętnych specjalne hełmofony, służące do kreowania rzeczywistości wirtualnej. Wolontariusze kładli się na leżance z założonym na głowę zestawem, a tuż obok nich umieszczano miniaturowego manekina - ułożony był on w ten sam sposób, co ochotnik biorący udział w zabawie. Następnie kamery, które umieszczone były za lalką, przekazywały obraz przedstawiający jej nogi do hełmofonu znajdującego się na głowie ochotnika. W ten sposób uczestnik zyskiwał wrażenie, że nogi lalki należą do niego. Efekt potęgowany był dodatkowo przez obecnego w pomieszczeniu instruktora, który w tym samym momencie, za pomocą pałeczek, dotykał nóg manekina i wolontariusza. W rezultacie, ochotnik nie mógł oprzeć się wrażeniu, że zamienił się w lalkę.

W ramach kolejnego podejścia do eksperymentu, niewielkich rozmiarów lalka została podmieniona na blisko czterometrowego manekina. I już po chwili uczestnikom programu wydawało się, że znaleźli się w ciele wielkoluda - poinformował dziennik "Daily Mail". Zdaniem naukowców, eksperyment pokazał, jak olbrzymie znaczenie mają rozmiary ciała na sposób, w jaki postrzegana jest rzeczywistość. "Zamieniając się" w małą lalkę, uczestnicy mieli wrażenie, że wszystko dookoła jest duże, a odległości do różnych punktów się zwiększyły. Kiedy wolontariusze "stawali się" wielkoludami, efekt był odwrotny.

"'Znajdując się' w niewielkim ciele, postrzega się otoczenie jako wielkie. I odwrotnie" - powiedział dr Henrik Ehrsson, który nadzorował eksperyment, ale też sam "wcielił się" w rolę manekina. "Nawet wtedy, kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, jakiego wzrostu są ludzie wokół, złudzenie sprawia, że zaczynamy ich postrzegać jak wielkoludy. To był przedziwny eksperyment".

Naukowcy sondują w tej chwili, w jaki sposób można wykorzystać rezultaty badań w praktyce.[źródło http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,titl...caid=5c66b ]


I co powiecie na ten temat? Czy to rzeczywiście przełom w nauce? Czy to Was przeraża? I dlaczego tak, dlaczego nie? Zapraszam do dyskusji.


(19-08-2011 14:21) #2

RE: "Przeszczepiają" ludzką świadomość do miniaturowych lalek

Świetne posunięcie w nauce o podświadomości! Sam bardzo interesuję się podświadomością i cieszę się z tego osiągnięcia ;]


(19-08-2011 15:00) #3

RE: "Przeszczepiają" ludzką świadomość do miniaturowych lalek

No powiem że robi to na mnie wrażenie. Bardzo wielkie osiągnięcie.


[Obrazek: sygnaturap.jpg]
We are Anonymous. We are Legion. We do not Forgive. We do not Forget. Expect us.
Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Linki

Copyrights

Tłumaczenie: Polski Support MyBB Silnik MyBB Styl: Darek