Forum - HAJLO.COMmunity [ forum dyskusyjne, kasa za posty, forum młodzieżowe, forum wielotematyczne ]


Nabór do ekipy forum!!! Więcej informacji: Napisz PW

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościRak prostaty
(29-07-2010 10:48) #1

Rak prostaty

Leczenie się medykamentami na prostatę reklamowanymi w telewizji czy Internecie bez konsultacji z lekarzem może być groźne – mówi prof. Sławomir Dutkiewicz ekspert w zakresie chorób układu moczowego. Chory, który nie skorzysta z pomocy lekarza może stracić szansę na wczesne wykrycie i wyleczenie raka prostaty.

Stercz, gruczoł krokowy lub prostata to różne nazwy tego samego narządu męskiego. Ma on wielkość kasztana i okala cewkę moczową. Gruczoł krokowy wydziela płyn, który wraz z wydzieliną pęcherzyków nasiennych oraz z plemnikami tworzy spermę i sprawia, że nasienie upłynnia się w pochwie.

Łagodny rozrost prostaty

Powyżej 30 roku życia prawie u wszystkich mężczyzn prostata zaczyna się rozrastać. U jednych szybciej, u innych wolniej. Łagodny rozrost prostaty powoduje zwiększenie jej rozmiarów, co czasami może prowadzić do zwężenia cewki moczowej, a to z kolei stanowi przeszkodę dla odpływu moczu. Tymczasem zastój moczu może być przyczyną groźnych chorób nerek i pęcherza. Objawami zwężenia cewki są zmiana siły strumienia moczu, jego osłabienie lub przerywanie, wydłużenie czasu oddawania moczu, uczucie zalegania po załatwieniu się, wykapywanie lub nietrzymanie moczu. Przy podrażnieniu pęcherza występuje częstomocz, oddawanie moczu w nocy, gwałtowne parcie na pęcherz. W takim przypadku należy zawsze skorzystać z pomocy urologa. - Choć w telewizji jest mnóstwo reklam preparatów dostępnych bez recepty, które rzekomo mają wyeliminować problemy z prostatą, ich stosowanie bez konsultacji z lekarzem może tylko zaszkodzić – mówi prof. Dutkiewicz. Najczęściej nie usuwają one przyczyn dolegliwości, ani jej nie leczą. Poza tym objawy charakterystyczne dla rozrostu prostaty mogą być oznaką innych chorób, które powinny zostać zdiagnozowane i leczone przez lekarza.

Profesjonalne leczenie

- Rozrost prostaty leczy się operacyjnie. Są również mniej inwazyjne zabiegi np. laserowe, a także skuteczne leki – tłumaczy prof. Dutkiewicz. Alfa-blokery działają rozluźniająco na napięte mięśnie pęcherza, gruczołu krokowego i cewki, zwiększając przepływ moczu.

Inna grupa leków – inhibitory enzymu 5-alfa-reduktazy - blokuje przemianę testosteronu w DHT (dihydrotestosteron) – substancję, która ma duży wpływ na powiększanie się prostaty. Bardzo dobre efekty przynosi połączenie obydwu tych terapii. – Są badania, które wskazują, że stosowanie tych leków zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty – mówi prof. Dutkiewicz.

Rak prostaty

W przeciwieństwie do łagodnego przerostu prostaty, rak prostaty jest chorobą znacznie groźniejszą. W Europie jest trzecią przyczyna zgonów z powodu nowotworów. Częstość występowania raka gruczołu krokowego stale się zwiększa. W latach 1999 – 2005 nastąpił wzrost zachorowań o 44%. – To chytry i podstępny nowotwór. Rozwija się skrycie i może ujawnić się dopiero wtedy, gdy są już przerzuty – mówi prof. Dutkiewicz. Czynnikami ryzyka są zła dieta i palenie papierosów. - Trudno mówić o udowodnionej bezsprzecznie profilaktyce, ale na pewno regularny sport i seks zmniejszają ryzyko zachorowania – dodaje urolog dr Jan Karol Wolski

Zrób sobie badanie krwi

Wczesne wykrycie raka prostaty zwiększa szanse na jego wyleczenie. – Dlatego każdy mężczyzna po 45 roku życia (a obciążeni rakiem stercza w rodzinie już po 40-tym !!!), powinien przynajmniej raz na rok zbadać się u urologa – zachęca dr Wolski. Wcześniej warto zrobić sobie badanie krwi, żeby określić wartość PSA. Jego podwyższony poziom wskazuje na zmiany chorobowe w obrębie prostaty. Stwierdzenie zwiększonego stężenia PSA nie jest jednoznaczne z rozpoznaniem raka. Może być wynikiem łagodnego rozrostu lub zapalenia stercza. Stężenie PSA zwiększa się też po wytrysku, po przyjmowaniu niektórych leków, alkoholu, a także po badaniach prostaty. Jednak każde stwierdzenie nieprawidłowej wartości PSA powinno być sygnałem do podjęcia dalszych badań diagnostycznych. – Warto zaznaczyć, że niskie PSA nie wyklucza nowotworu - mówi prof. Dutkiewicz. Dlatego badanie to nie zwalnia z wizyty u urologa.

Odwiedzaj regularnie urologa

Po wykonaniu w laboratorium badania PSA najlepiej udać się z wynikiem do urologa. Urolog sprawdza stan prostaty poprzez badanie palpacyjne, czyli ocenia palcem gruczoł przez odbytnicę (DRE). Lekarz może również wykonać USG. Podejrzenie raka weryfikuje się poprzez biopsję. Polega ona na pobraniu wycinków z gruczołu krokowego pod kontrolą przezodbytniczego badania ultrasonograficznego (TRUS). Trwa od 20-30 minut.

Tekst: Halina Pilonis

[źródło http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzie...ndex.html]


(29-07-2010 10:54) #2

RE: Rak prostaty

Na razie jestem za młody żeby się martwić takimi schorzeniami Oczko

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Linki

Copyrights

Tłumaczenie: Polski Support MyBB Silnik MyBB Styl: Darek