Forum - HAJLO.COMmunity [ forum dyskusyjne, kasa za posty, forum młodzieżowe, forum wielotematyczne ]


Nabór do ekipy forum!!! Więcej informacji: Napisz PW

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościScreen - z czym to się je?
(18-11-2012 22:21) #1

Screen - z czym to się je?

Wyobraź sobie drogi użytkowniku następującą hipotetyczną sytuację: W emulatorze terminala kompilujesz środowisko graficzne lub inny dość "ciężki" kawał oprogramowania, trwa to dość długo gdyż rozpocząłeś proces budowania około trzy godziny temu (załóżmy, że używasz niezbyt nowoczesnej maszyny). Jesteś już prawie w połowie... Nagle X (serwer grafiki), czy też menedżer wyświetlania jak gdyby nigdy nic postanawia zakończyć swoją pracę. Oczywiście pierwszą rzeczą, którą robisz jest wznowienie jego pracy, ale co z kompilowanym oprogramowaniem? Wszystko będzie musiało zostać rozpoczęte od początku.

Inny przykład. Aktualizujesz system, dochodzi do "wysypania" się Xów, a to za tym idzie emulatora terminala. Teraz może dojść nie do zmarnowania ciężkiej pracy, a uszkodzenia systemu pakietów w Twojej dystrybucji.

Ale dlaczego o tym piszę? W tym tutorialu chciałbym Cię bowiem Czytelniku zapoznać z czasami bardzo użytecznym programem jakim jest screen. Jeśli uruchomisz rozważaną przedtem kompilację czy aktualizację w screenie - wirtualnym terminalu - to nawet po załamaniu emulatora terminala operacja nadal jest wykonywana.

Nie jest to jednak jedyna funkcjonalność omawianego tutaj screena. Umożliwia on przede wszystkim tworzenie wielu kart w jednym terminalu oraz podzielenie ekranu na kilka obszarów, gdzie każdy jest odpowiedzialny za jedną kartę.*

Okej. Starczy już tego dobrego.

Zainstaluj screena metodą odpowiednią dla Twojej dystrybucji. W Debianie wystarczy uruchomienie polecenia:

Kod:
apt-get install screen

na prawach roota. Gdy już zainstalujesz program, uruchom go za pomocą komendy:

Kod:
screen

Powinna pojawić się wiadomość powitalna. W bardzo łatwy sposób można się jej pozbyć, ale o tym za chwilę.
Teraz wciśnij Ctrl+a a następnie c. Zostanie utworzone nowe okno. Wpisz

Kod:
exit

by wyjść z powłoki, a tym samym zamknąć nowe okno.

Teraz przedstawię Ci inne przydatne skróty klawiszowe programu screen. Używamy ich przez wciśnięcia Ctrl+a a następnie następnego skrótu. Jeśli chcesz aby było Ci łatwiej nie ucz się ich na pamięć bo i tak zapomnisz, zamiast tego ustaw sobie screena jako komendę startową w Twoim emulatorze i codziennie skilluj jego użytkowanie tworząc nowe okna i działając na nich. Pamiętaj, że skróty screena są czułe na wielkość więc jeśli napiszę X to oznacza, że powinieneś wprowadzić duży X (Shift + X). Pełną listę skrótów można znaleźć w manualu.

Skróty

k
Zamyka okno. Musi zostać potwierdzone wciśnięciem y.

x
Zabezpiecza terminal hasłem.

S
Dzieli terminal w poziomie na dwie połowy.

"
Pokazuje listę okien w bieżącym terminalu.

<0-9>
Przechodzi do okna o podanym numerze.

[
Przechodzi w tryb kopiowania/przewijania.

]
Wkleja skopiowany uprzednio tekst.

Tryb kopiowania

Kolejną miłą funkcją którą uraczyli nas twórcy screena jest tryb kopiowania. W trybie tym możemy swobodnie poruszać się po oknie za pomocą strzałek, a także zaznaczyć tekst w celu skopiowania go do schowka. Cały proces kopiuj & wklej wygląda następujaco:

1. Wejście w tryb kopiowania (Ctrl+a, [).
2. Rozpoczęcie zaznaczania za pomocą klawisza spacji.
3. Zaznaczenie obszaru do skopiowania za pomocą strzałek.
4. Skopiowanie tekstu za pomocą klawisza spacji.
5. Przejście do odpowiedniego miejsca i wklejenie za pomocą kombinacji Ctrl+a, ].

I na tym też kończę swój wciągający tutorial na temat wirtualnych terminali. Mam nadzieję, że i Tobie spodoba się idea programu jakim jest screen.

*Niestety twórcy nie pomyśleli o dzieleniu terminala w pionie.


(18-11-2012 22:26) #2

RE: Screen - z czym to się je?

Wydaje mi się że case study jest trochę nieodpowiednie i wymyślone na siłe. Screen bardzo fajnie nadaje się do uruchamiania zadań w tle, np na kontach shell'owych gdzie sesja terminala kończy się wraz z zakończeniem połączenia ssh. Screen może służyć do stawiania takich powłok terminala w tle. Działanie zbliżone do postawienia demona.


Life is brutal, full of zasadzkas and sometimes kopas w dupas.
Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Linki

Copyrights

Tłumaczenie: Polski Support MyBB Silnik MyBB Styl: Darek