Forum - HAJLO.COMmunity [ forum dyskusyjne, kasa za posty, forum młodzieżowe, forum wielotematyczne ]


Nabór do ekipy forum!!! Więcej informacji: Napisz PW

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościSkąd bierze się cellulit?
(17-08-2010 12:27) #1

Skąd bierze się cellulit?

Stanowi zmorę rzeszy kobiet, przez lekarzy zaczyna być postrzegany jako dolegliwość cywilizacyjna. Czym dokładnie jest cellulit?

Cellulit to skutek niewłaściwego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej, dotyka miliony kobiet na całym świecie i to nie tylko tych otyłych. Bezpośrednią przyczyną problemu jest żeński hormon, estrogen, które wspomaga gromadzenie tłuszczów w tkance podskórnej. To właśnie z tego powodu cellulit dotyka głównie kobiety w młodym wieku oraz w okresie ciąży lub menopauzy. Skóra staje się nierówna i chropowata, przypominając skórkę pomarańczową. Najczęściej zmiany te zaobserwować można na udach, biodrach i pośladkach, ale mogą dotyczyć także brzucha, ramion i okolic piersi.

W pierwszym stadium skóra staje się obrzęknięta poprzez zastój płynów w tkankach i cellulit można wyczuć już przez dotyk. W drugiej fazie, problem obejmuje także tkankę tłuszczową. Już na tym etapie widzimy tak zwaną skórkę pomarańczową, której wybrzuszenie powoduje zastój płynów oraz złe krążenie w organizmie. W tkance łącznej formują się małe guzki, skóra traci elastyczność i staje się twarda. W ostatniej fazie następuje degradacja tkanki tłuszczowej, guzki pod skórą staja się utwardzone i bolesne.

Można wyróżnić trzy odmiany cellulitu:
• Cellulit twardy lub stały, występujący u kobiet poniżej 25 roku życia, atakujący głównie pośladki i uda oraz wewnętrzną część kolan. Skóra staje się wtedy sucha i zagęszczona a dotyk wywołuje ból.
• Cellulit wiotki może być rozwinięciem cellulitu twardego. Jest on zauważalny u kobiet po 35 roku życia. Jest on najczęściej spotykany i obejmuje szersze partie ciała. Guzki pod skóra stają się bardziej widoczne a sama skóra staje się sucha, zimna i bolesna w dotyku.
• Cellulit obrzęknięty jest odmianą wiotkiego. Charakteryzuje się gromadzeniem wody w tkankach i dotyka głównie obszary miednicy i kończyn. Skóra staje się wiotka i ma obraz klasycznej skórki pomarańczowej.

Formowanie się cellulitu może być powodowane przez wiele czynników. Na pierwszym miejscu są przyczyny hormonalne. Estrogeny powodują rozluźnienie mięśni ścian naczyń krwionośnych i zwiększenie ich przepuszczalności, co prowadzi do nagromadzenia wody i tłuszczów w tkankach.

Kolejnymi czynnikami są: nadwaga spowodowana nieodpowiednią dietą (bogata w sól, tłuszcze i węglowodany) oraz siedzący tryb życia sprzyjający stagnacji płynów w tkankach i powstawaniu obrzęków. Także palenie papierosów i spożywanie alkoholu sprzyjają uwalnianiu się hormonu stresu, a co za tym idzie powstawaniu wolnych rodników i starzeniu skóry.

Noszenie zbyt obcisłych ubrań oraz wysokich obcasów, uniemożliwiając dobre pompowanie krwi i limfy od pięt w górę również sprzyja powstawaniu cellulitu. Ostatnie w kolejności są zbyt gorące kąpiele i przyjmowanie doustnych środków przeciwbólowych i antykoncepcyjnych. Przyglądając się tej liście faktycznie można dojść do wniosku, że cellulit jest przypadłością ściśle związaną z współczesnym trybem życia w wielkich ośrodkach miejskich.

Aby pozbyć się cellulitu koniecznie jest przestrzeganie diety, przede wszystkim ograniczenie kalorii. Powinno się spożywać dużo owoców i warzyw bogatych w kwas askorbinowy, pokarmy bogate w witaminę C (cytrusy, truskawki, kiwi, wiśnie). Z warzyw najlepsze są szpinak, brokuły, sałata, pomidory, papryka. W spalaniu tłuszczów pomaga na pewno zielona i biała herbata, guarana i morszczyn. Raz w tygodniu dobrze by było poddać organizm detoksykacji.

W tym dniu należy pić dużo płynów, takich jak soki czy herbaty ziołowe, jeść warzywa a mięso zastąpić rybą. W codziennej diecie woda musi stać się naszym stałym towarzyszem, gdyż właściwe nawadnianie organizmu jest podstawą w walce z cellulitem, pomagając usunąć toksyny z organizmu. Ważne jest wyeliminowanie lub przynajmniej znaczne ograniczenie używek: mocno słodzonej kawy; alkoholu; soli (powoduje zatrzymywanie wody w organizmie), smażonych potraw i tłustych mięs.

W walce z cellulitem nieodzowne są także ćwiczenia. Powinniśmy zadbać przede wszystkim o te partie naszego ciała, które są najbardziej dotknięte problemem. Wystarczą zwykłe ćwiczenia gimnastyczne - skłony, brzuszki, uginanie i wymachy nóg. Oprócz tego zadbajmy także o poprawienie ogólnej kondycji fizycznej naszego organizmu poprzez codzienne spacery, jazdę na rowerze, pływanie lub taniec.

[źródło http://fitness.wp.pl/wellness-i-spa/odno...lulit.html ]

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Linki

Copyrights

Tłumaczenie: Polski Support MyBB Silnik MyBB Styl: Darek