Forum - HAJLO.COMmunity [ forum dyskusyjne, kasa za posty, forum młodzieżowe, forum wielotematyczne ]


Nabór do ekipy forum!!! Więcej informacji: Napisz PW

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościSprawdź, co w Tobie mieszka!
(31-07-2010 22:39) #1

Sprawdź, co w Tobie mieszka!

Choć większość z nas słyszała o tych pasożytach podczas lekcji biologii, to jednak niewielu potrafi wyobrazić sobie pasożyta, żyjącego w swoim wnętrzu. A jednak takie przypadki się zdarzają!

Przywra krwi (Schistosoma haematobium)
Przywra jest niewielkim pasożytem, który zwykle nie przekracza wielkości kilku milimetrów. Jak to bywa w przypadku większości pasożytów, samice przywry są nieco większe niż jej samce. Żywicielem przywry są najczęściej ślimaki, zaś żywicielem ostatecznym - ludzie lub małpy. Pasożyt ten żyje w naczyniach krwionośnych i żywi się krwią.

Tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale)
Jak wskazuje jego nazwa, tęgoryjec, należący do rodziny nicieni, zamieszkuje zwykle dwunastnicę. Pasożyt ten nie ma zbyt imponujących rozmiarów (zaledwie 2 cm), a jednak jego dłuższe bytowanie w organizmie może prowadzić nawet do śmierci. Tęgoryjec dostaje się do wnętrza człowieka razem z zanieczyszczoną wodą, czy też przez jedzenie brudnych warzyw i owoców.

Tasiemiec nieuzbrojony (Taenia saginata)
Tasiemce należą do rodziny płazińców. Zanim zamieszkają w ciele ostatecznego żywiciela (jakim są dla nich przedstawiciele kręgowców – w tym człowiek), przechodzą zwykle etap żywicieli pośrednich. Tasiemce mogą przybierać monstrualną długość, sięgającą nawet 20 m! Dorosły tasiemiec zamieszkuje zwykle w jelicie cienkim człowieka. Najczęściej dochodzi do zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym którym człowiek zaraża się albo poprzez spożycie surowej wołowiny albo przez tzw. samozakażenie (przy nieprawidłowej higienie rąk, jaja tasiemca, wydalane wraz z kałem z organizmu człowieka, przedostają się znowu do jego układu pokarmowego). W Polsce co roku rejestruje się około 200 przypadków tasiemczycy, czyli choroby, której przyczyną jest właśnie bytowanie tasiemca w jelicie.

Tasiemiec uzbrojony (Taenia solidum)
Należy do tej samej rodziny co tasiemiec nieuzbrojony, różni się jednak zarówno budową – na jego główce znajdują się charakterystyczne haczyki, jak i sposobem przedostawania się do organizmu człowieka (surowe mięso wieprzowe). Poza tymi dwoma rodzajami tasiemca, człowiekowi zagrażają też inne odmiany tasiemca takie jak bruzdogłowiec szeroki (zrażamy się nim jedząc ryby słodkowodne) oraz tasiemiec karłowaty (znajduje się w brudnej wodzie, w owadach).

Włosień kręty (Trichinella spiralis)
Choroba wywoływana przez tego pasożyta to włośnica, jej przebieg bywa na tyle ciężki, że czasami kończy się śmiercią. Włośnie należą do rodziny nicieni i mają niezwykłą łatwość w namnażaniu się w organizmie swojego żywiciela. Do organizmu człowieka dostają się zwykle przez spożycie zakażonego mięsa, które zostało poddanie niewystarczającej obróbce termicznej (mniej niż pół godziny) lub zostało spożyte na surowo. Człowiek zaraża się najczęściej przez spożycie mięsa wieprzowego oraz dziczyzny. Włośnie wgryzają się w ścianki jelita cienkiego, gdzie się rozmnażają, a następnie przedostają się do mięśni i zwijają w charakterystyczne spirale (skąd ich nazwa).

Glista ludzka (Ascaris lumbricoides hominis)
Dorosłe osobniki glisty są stosunkowo duże. Samica osiąga wielkość do ok. 40 cm, a samiec od 10 do ok. 30 cm. Samice glisty zagnieżdżają się zwykle w jelicie cienkim człowieka, gdzie codziennie składają jaja (nawet do 200 tys. dziennie!). Do zakażenia glistą dochodzi najczęściej przez spożycie brudnych owoców i warzyw, a także przez korzystania z zanieczyszczonej fekaliami wody (a warto pamiętać, że z taką wodą można się spotkać nawet w basenach, nie wspominając o jeziorach czy rzekach). Objawy glistnicy (choroby wywołanej bytowaniem glisty w jelicie) to osłabienie, zawroty głowy, obrzęki oraz nadpobudliwość i reakcje alergiczne.

Ogoniastek jelitowy (Lamblia intestinalis, Giardia intestinalis, Giardia lamblia)
Pierwotniak ten wywołuje jedną z najczęstszych chorób pasożytniczych występujących u dzieci – lambliozę. Do zakażenia się ogoniastkiem dochodzi zwykle poprzez połknięcie jego cyst, a te znajdują się zwykle w brudnej, skażonej fekaliami wodzie (co ciekawe, żyją także w wodzie chlorowanej i nie straszna im wysoka temperatura). W organizmie człowieka ogoniastki pasożytują głównie w jelitach oraz pęcherzyku żółciowym.

Owsik ludzki (Enterobius vermicularis)
Te niewielkie pasożyty należą do rodziny nicieni. Namnażają się zwykle niezwykle intensywnie, ponieważ samica, której gabaryty nie przekraczają zwykle 1 cm, składa nawet do 12.000 jaj, które już po kilku godzinach są zdolne do inwazji na organizm swojego żywiciela. Owsiki pasożytują najczęściej w końcowym odcinku jelita cienkiego, ale też w jelicie grubym i wyrostku robaczkowym, a żywią się treścią jelitową. Ich obecność w ciele człowieka rozpoznaje się zwykle po silnym swędzeniu w okolicy odbytu.

Węgorek jelitowy (Strongyloides sterocostalis)
Pasożyt należący do rodziny nicieni. Jego wędrówka do jelita cienkiego, w którym dojrzewa, zaczyna się zwykle od wniknięcia przez skórę lub błony śluzowe do krwioobiegu, skąd przedostaje się do płuc, a następnie do oskrzeli, skąd dociera do jamy ustnej, w ten sposób przedostając się do układu pokarmowego człowieka. Pasożyt ten prowadzi w organizmie człowieka do wystąpienia choroby nazywanej węgorczycą. Nitkowate larwy węgorka często żyją w ziemi, dlatego też jeśli mamy z nią kontakt, np. podczas prac ogrodowych, warto zabezpieczyć się, stosując choćby rękawice ochronne.

Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis)
Ten pasożyt znany jest z wywoływania choroby wenerycznej – rzęsistkowicy. Rzęsistek należy do grupy pierwotniaków, a do zakażenia nim dochodzi drogą płciową. Pasożyt ten bytuje w drogach moczowo – płciowych człowieka.

Kolejne dwa pasożyty należą do pasożytów zewnętrznych, co oznacza, że ich naturalnym środowiskiem życia nie jest wnętrze człowieka, ale powierzchnia jego skóry.

Wesz (Anoplura)
Owady te są naprawdę niewielkie. Zwykle nie przekraczają 6 mm długości. Pasożytują głównie na ssakach, wysysając z nich krew. Samice składają jaja zwykle na tych najbardziej owłosionych częściach ciała, gnidy (jaja wszy) przyczepiają się do włosów, żeby już po ok. 6 dniach wylęgnąć się i zacząć pasożytować tak samo, jak robią to dorosłe osobniki.

Pchła ludzka (Pulex irritans)
Podobnie jak wesz, pchła jako środowisko swojego życia także wybiera zwykle bardziej owłosione części ciała. Pchły, w przeciwieństwie do wszy, nie pasożytują tylko na ssakach. Zdarza się, że jako swoich żywicieli, wybierają kaczki czy kury.

[źródło http://fitness.wp.pl/multimedia/galerie/...t389.html]


(01-08-2010 11:53) #2

RE: Sprawdź, co w Tobie mieszka!

Wychodzi na to że nic we mnie nie mieszka Wesoly


(29-06-2018 13:53) #3

RE: Sprawdź, co w Tobie mieszka!

Jeżeli chodzi o pasożyty ludzkie jak i pasożyty zwierzęce to bardzo dobrze było by wiedzieć o nich jak najwiecej, zapraszam do przeczytania rad eksperta http://www.esccap.pl/category/ekspert-radzi/ - 10 postów z esccap. Choroby pasożytnicze jak same pasożyty to w wielu częściach społeczności tematy tabu, a to duży błąd, musimy być swiadomi tego co może nam zagrażać.

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Linki

Copyrights

Tłumaczenie: Polski Support MyBB Silnik MyBB Styl: Darek