Forum - HAJLO.COMmunity [ forum dyskusyjne, kasa za posty, forum młodzieżowe, forum wielotematyczne ]


Nabór do ekipy forum!!! Więcej informacji: Napisz PW

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościSzeroka talia - krótsze życie
(11-08-2010 11:18) #1

Szeroka talia - krótsze życie

Osoby szerokie w pasie mają podwyższone ryzyko wcześniejszego zgonu z różnych przyczyn, niezależnie od masy ciała - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Archives of Internal Medicine".

Może to wynikać z tego, że duży obwód pasa mają osoby z tzw. otyłością brzuszną, która wiąże się nie tylko z dużą ilością tłuszczu na brzuchu, ale też otłuszczeniem narządów wewnętrznych w jamie brzusznej. Ta tkanka tłuszczowa jest uważana za bardziej szkodliwą dla zdrowia niż podskórna tkanka tłuszczowa, przypominają autorzy pracy. We wcześniejszych badaniach powiązano ją z częstszymi procesami zapalnymi w organizmie, podwyższonym ryzykiem cukrzycy typu 2, nieprawidłowym stężeniem cholesterolu we krwi oraz chorobami serca.

Naukowcy z American Cancer Society z siedzibą w Atlancie przeanalizowali związek między obwodem talii a ryzykiem wcześniejszego zgonu wśród ponad 48 tys. kobiet i ponad 56 tys. mężczyzn w wieku 50 lat i starszych. Przy pomocy ankiet rozsyłanych mailem zebrano od nich dane demograficzne, medyczne oraz dotyczące stylu życia, a po 4-5 latach informacje na temat masy ciała oraz obwodu w pasie. Następnie przez kolejne 9 lat odnotowywano zgony w badanej populacji i ich przyczyny.

Po uwzględnieniu wskaźnika masy ciała (BMI) i innych czynników ryzyka zgonu, naukowcy wyliczyli, że osoby bardzo szerokie w pasie - 120 cm i więcej u mężczyzn oraz 110 cm i więcej w przypadku kobiet - były niemal dwukrotnie bardziej narażone na zgon w ciągu 9 lat. Co ważne, związek między szeroką talią i wyższym ryzykiem zgonu był niezależny od wskaźnika masy ciała i dotyczył zarówno osób otyłych, z nadwagą, jak i ważących prawidłowo. W przypadku kobiet był on jednak silniejszy dla tych, które miały prawidłowy BMI.

Na razie naukowcy nie potrafią wyjaśnić dlaczego obwód talii jest tak istotny u pań o normalnej masie ciała. Uważają jednak, że ich najnowsza praca może wpłynąć na zmianę przyszłych wytycznych na temat otyłości i jej leczenia.

Na przykład, obecne zalecenia w USA zostały stworzone przez amerykańskie Instytuty Zdrowia na podstawie danych naukowych zebranych w latach 90. XX wieku. Mówią one, że obwód pasa powinien być wykorzystywany do oceny podwyższonego ryzyka różnych schorzeń tylko u osób otyłych i z nadwagą. Poza tym, rekomenduje się w nich odchudzanie dla wszystkich otyłych pacjentów (tj. z BMI 30 lub powyżej), ale nie precyzuje zaleceń na ten temat dla osób z otyłością brzuszną (tj. z obwodem talii 88 cm i więcej w przypadku kobiet oraz 102 cm i więcej u mężczyzn) ważących prawidłowo lub mających nadwagę, chyba że dodatkowo mają przynajmniej dwa czynniki ryzyka choroby serca. (PAP)

[źródło http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzie...index.html ]

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Linki

Copyrights

Tłumaczenie: Polski Support MyBB Silnik MyBB Styl: Darek