Forum - HAJLO.COMmunity [ forum dyskusyjne, kasa za posty, forum młodzieżowe, forum wielotematyczne ]


Nabór do ekipy forum!!! Więcej informacji: Napisz PW

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości



Dlaczego Polacy ciągle narzekają ?
(13-02-2011 14:41) #1

Dlaczego Polacy ciągle narzekają ?

Mówi się często o tym, że Polacy są narodem, który uwielbia narzekać. Prof. Bogdan Wojciszke poświęcił nawet dość sporo czasu na badania tego zagadnienia i doszedł do wniosku, że mamy do czynienia z tzw. kulturą narzekania. W skrócie – narzekanie jest narzędziem identyfikacji, jeśli ktoś narzeka, a drugi mu odpowiada tym samym, znaczy, że jest “swój”. I tak, jak Amerykanie najczęściej czują się “lepiej niż zazwyczaj”, Polacy czują się “gorzej niż zazwyczaj”. Dlatego w naszej kulturze tak ciężko jest przeforsować amerykańskie “keep smiling”. Czy to znaczy, że jesteśmy skazani na pesymizm?
Mam ogromną nadzieję, że jednak nie…a przynajmniej nie wszyscy z nas. Przecież mnóstwo badań wykazuje jak dobroczynny jest optymizm (taki zdrowy realistyczny optymizm, oczywiście) i jak fantastycznie na nasze zdrowie wpływa pozytywne nastawienie do życia. Jak to wszystko pogodzić?
W ciągu ostatnich kilku tygodni zauważyłam w moim otoczeniu pokaźną grupkę osób, które są ekspertami narzekania lub/i (najczęściej jedno idzie w parze z drugim) martwienia się. Zastanowiło mnie bardzo to zjawisko. Może na początek zidentyfikujmy wspomniane dwa mechanizmy.

Notatka od winek, 11-06-2012 17:43:

Polacy, nie polacy Lol





Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Linki

Copyrights

Tłumaczenie: Polski Support MyBB Silnik MyBB Styl: Darek