Jak zrobić laskę, czyli poradnik nie tylko dla dorosłych
Bardzo niewiele osób w Polsce potrafi dobrze zrobić laskę. Poza tym jest to czynność znacznie bardziej pracochłonna, niż się powszechnie uważa. Jeśli chcesz zrobić laskę sobie - zastanów się dwa razy. Pozwól raczej, żeby zrobił ci ją ktoś inny. W gruncie rzeczy jedyny sens robienia laski leży w ilości - im więcej, tym bardziej się opłaca. Trudno jest jednak znaleźć kogoś, kto przyzna się, ze z tego żyje. Nieliczni profesjonaliści zazdrośnie strzegą szczegółów robienia laski. Jeśli i ty chcesz spróbować, postępuj wedle poniższych wskazówek.
Tajemnica dobrej laski (podobnie jak np. dobrego loda), leży w jakości surowców. Dlatego powinieneś zacząć od wizyty w tartaku, by wybrać odpowiednio sezonowane drewno, czyli drzewo ścięte kilka miesięcy temu i właściwie magazynowane. Najlepiej bukowe. Etap drugi to ciecie drewna na długie, wąskie kawałki. Zrobią to dla ciebie w tym samym tartaku. Z kawałków drewna na specjalnej maszynie (tzw. drążarce) uformuj kije. Drążarki, podobnie jak porządnie zrobione laski, należą już do rzadkości. Trudno je kupi, stad ich cena ma charakter wyłącznie umowny. Na drążarce ustawia eis rozmiary laski. Maszyna zrobi ci kije o zadanej długości i grubości.
Twarde kije poddaj następnie zmiękczaniu w parniku - podgrzewanym pojemniku z para wodna. Parowanie sprawia, ze kij staje się elastyczny i można wygiąć go w laskę. Długość parowania jest tajemnica zawodowa ludzi i instytucji żyjących z robienia lasek. Będziesz wiec musiał poeksperymentować, żeby wiedzieć, kiedy kij wyjąć.
Gięcie kija na giętarce to już tylko formalność. O giętarkę jest nieco łatwiej niż o drążarkę, ale i tak trochę kosztuje. Można uznać, ze laska wygięta to właściwie już laska zrobiona.
Po wygięciu włóż laskę do pieca, żeby ją wysuszyć. Znów musisz sam wyczuć, kiedy laskę wyjąć. Nie ma nic gorszego niż zbyt sucha laska. Odpowiednio wysuszona laskę poddaj zabiegom kosmetycznym - wygładzaniu na szlifierce i bejcowaniu na dowolny kolor. Wysuszywszy pomalowana laskę, nadaj jej ostateczny połysk, zanurzając w lakierze. Pamiętaj, żeby nie przesadzić. Zbyt gruba warstwa lakieru na lasce wygląda obciachowo Wreszcie na końcówkę laski załóż gumkę. Najbardziej trendowe są, jak wiadomo, gumki czarne. Jeśli jest to pierwsza laska, jaka zrobiłeś w życiu, masz wyłącznie powody do radości - jakoś to poszło, nie było tak strasznie, a poza tym następne laski na pewno wyjdą ci jeszcze lepiej.